Categories

Product Search

Tournament Successes for 2018

Rotorua Christmas Pairs view results

4th - Julie Sheridan & Karen Martelletti
7th - Judy Pawson & Pat Ware


Cambridge Intermediate view results

1st - Chris Andrews & Megan Wackrow
3rd - Melanie Rex & Malcolm Christie


Te Awamutu Junior - view results

2nd - Mike & Angela Newton
6th - Athol & Ronnie Ryan


Te Puke Open - view results

1st - Kate Terry & Judy Pawson
4th - Jenna & Christine Gibbons


NZ Bridge National Congress

NZ Pairs Final result
3rd - Sam & Jo Simpson
4th - Kathy & Ken Yule
26th - Kate Terry & Mindy Wu

NZ Pairs Plate result
Bruce Inglis & Stephen Goodman


Mount Restricted Pairs - view results

Open/Intermediate


Te Puke Daffadil Day - view results

3rd NS- Lyn Bailie & Ruth Sweatman

1st EW - PamClotworthy & Pat Rutherford
3rd EW - Shirley Knight & Anne Clarke


Te Awamutu Intermediate Pairs - view results

1st - Jan Gyenge & Andrea Andresen


Tauranga Ladies  - view results

1st - Jo Simpson & Kathy Yule
2nd - Judy McLeod & Christine Gibbons
3rd - Kate Terry & Judy Pawson


Cambridge 6's

Teams Overall - view results and players
2nd - Non Standard American
3rd - Tarakiwi (part Tauranga)
4th  - The Mob
5th – The BridgeMates

Pairs Overall 
Open - view results
1st – Norm Silcock & Kate Terry
3rd - Jo & Sam Simpson

Intermediate - view results

Junior - view results
3rd – Angela & Mike Newton
5th - Jill Stewart & Margaret Adam

Dress-up winners
1st - the Mermaids
2nd - The BridgeMates

Trivia winners
1st - Non Standard American


Mount Junior Pairs view results

1st - Angela Newton & Mike Newton
3rd - Hilary McKenna & Chris Buckley


Mount Intermediate Pairs - view results

1st - Janice Simpson & Eric Burnie
2nd - Gilda Rowland & Melanie Rex
5th - Jan Gyenge & Andrea Andresen


Hamilton Open Teams - view results

3rd - Jo & Sam Simpson, Grant Jarvis & Linda Cartner
6th - Kate Terry, Judy Pawson, Julie Sheridan & Karen Martelletti


BOP Pairs FINAL - view results

1st - Kate Terry & Judy Pawson
2nd - Helen Huevel & Linley Hay
Best Intermediate player - Joy Bates
Best Junior player - Mike Newton


BOP Pairs Rd 4 - Te Puke - view results

1st - Christine Gibbons & Jenna Gibbons
2nd - Julie Sheridan & Marion Kelly
4th - Kate Terry & Judy Pawson


Tauranga Novice Pairs - view results

3rd - Toni Stewart & Anne Mason
4th - Barbara Kelly & Gerda van Dijk
5th - Helene Paterson & Kathy Pender


Tauranga Junior Pairs - view results

3rd - Donald Espie & Stu Dumbleton
5th - Diane Blumsom & Helen Moffatt


Tauranga Intermediate Pairs - view results

2nd - Megan Wackrow & Chris Andrews
3rd - Jan Gyenge & Andrea Andresen
4th - Rosalind Phillips & Nola Darvill
5th - Caren van der Meys & Kerry Crosby


Te Aroha Spa Town Teams 

Multi Grade view results
1st - Pamela Pedersen, Melanie Rex, Brian Gallaher & Brian Sullivan

Open Teamsview results
2nd - Kate Terry, Judy Pawson, Karen Martelletti & Julie Sheridan


Rotorua Open Pairs - view results

2nd - Bruce Inglis & Stepehn Francks
4th - Jo & Sam Simpson


BOP Pairs (Rd 3) - view results   

Click here to view the progress results

1st -  Linley Hay & Helen Huevel
2nd – Joy Bates & Amanda Smith
4th – Julie Shridan & Marion Kelly
5th – Alan Turner & Colin Roberts


Hawkes Bay Congress

Welcome Pairs - view results

1st EW - Tony Hacking & John Pitts
2nd EW - Julie Shridan & Claire McAllister

Swiss Matchpoint 10A Pairs - view results

2nd - Rachelle Pelkman & Murray Woods
4th - Judy Pawson & Pat Rutherford
10th - Kate Terry & Karen Martelletti

10A Teams  - view Final results

1st - Rachelle Pelkman, Murray Woods, Brett Glass & Gary Foidl
3rd - Judy McLeod, Cynthia Clayton, Noel Woodhall & Ian Clayton
4th - Kate Terry, Karen Martelletti, Julie Sheridan & CLaire McAllister

10A Teams  - view Plate results     view Qualifying rounds


BOP Pairs (Rd 2) - view results

1st -  Murray Wood & Rachelle Pelkman

2nd – Marion Kelly & Julie Sheridan
3rd – Stephen Francks & Mike Newton
5th – Ruth Sweatman & Kay Wright


2018 Waikato-Bays Interprovincial Trials

Successful club members (click here for photos and results)

Intermediate: Peter & June Hagan
Open: Pat Rutherford and Tony Hacking
Seniors: Rachelle Pelkman & Murray Woods
Women: Jo Simpson


Matamata Junior - view results

1st - Mike & Angela Newton


Taupo Open - view results

4th - Pat Rutherford & Heather Melville


Hamilton Open Women - view results

1st= Judy McLeod and Judith Malcolm
4th - Kate Terry & Judy Pawson


Gisborne Open - view results

1st - Amanda Smith & Stephen Francks


BOP Pairs (Rd 1) - view results

1st - Kate Terry & Judy Pawson
3rd - Margaret Wakelin & Bev Walker
4th - Pamela Pedersen & Bren Birss
5th - Judy McLeod & Karen Martelletti


Hamilton Resstricted - view results

2nd Intermediate/Intemediate - Lyn Baillie & Ross Paterson


Cambridge Junior - view results

6th - Angela Newton & Mike Newton


Tauranga All Grades - view results

1st - Christine & Jenna Gibbons
2nd - Jo & Sam Simpson & team mates
3rd - Judy Pawson & Kate Terry


Auckland East Teams - view results

4th - Jo & Sam Simpson & team mates


Waihi 8B view results

3rd - Yuzhong Chen & Alan Turner


Kelly Pierce Teams (Rotorua) view results

3rd - Jo & Sam Simpson & team mates
4th - Rachelle Pelkman & Murray Wood & team mates

1st on Handicap: Bren Birss & Pamela Pedersen & team mates


Taupo Intermediate view results

4th - Lyn Bailie & Patty Spencer


Mount Multi Grade view results

1st= - Kate Terry & Judy Pawson
3rd - Rachelle Pelkman & Richard Solomon
4th- Tony Hacking & Pat Rutherford


Te Puke Intermediate view results

1st - Joy Bates & Colin Roberts
2nd - Melanie Rex & Gilda Rowlands


11th Tauranga Mini Congress

Waikato Bays Provincial Pairs - view results
1st - Kate Terry & Judy Pawson

Tauranga 10A Teams - view results
Plate: 1st - Murray Wood, Rachelle Pelkman, John Patterson & Kate Davies
8th - Carolyn Parker, Nick Comber, Bev Walker & Lois Taylor 
        (also best team with less than 400 A points)

Consolation 3A Pairs - view results
5th - Shirley Bain & Graham Young


Megan Wackrow & Chris Andrews


Joint winners of the 2018 Waikato-Bays Junior League: 
Mike & Angela Newton, Mike Neels (WB committee), Megan Jolly & Janice Wilton


Winners of the 2018 Ladies Pairs: Kathy Yule & Jo Simpson


A very successful team at the Cambridge 6's - "Non Standard American"
Kate Terry, Peter Hagan, June Hagan, Jill Stewart, Margaret Adam, Norm Silcock


Winnners of the Dress-up: Mount Mermaids


The Mob

BOP Pairs:  Best Intermediate - Joy Bates                     Best Junior - Mike Newton

Winners of the BOP Pairs for 2018: Judy Pawson & Kate Terry

Full house at our 2018 Intermediate/Junior/Novice Tournament

Spa Town Multi Grade Teams winners: 
Melanie Rex, Brian Gallaher Pamela Pedersen & Brian Sullivan

Winners of the Tauranga 5A - Christine and Henna Gibbons

Joint winners of the Mount Multi Grade: Liz Fisher, Judy Pawson, Blair Fisher & Kate Terry

 

Rona Driscoll (Chair of the Waikato Bays Region), Kate Terry & Judy Pawson 

Carolyn, Nick, Bev & Lois                A happy Graham Young & Shirley Bain

Plate winners: John Patterson, Kate Davies, Murray Wood & Rachelle Pelkman

Tournament Successes for 2018

Posted: Wednesday 5 December 2018



             Club Session Times

            Monday 7:30 pm
Tuesday 1:00 pm
Wednesday 7:15 pm
Thursday social 1:00 pm
Thursday  7:30 pm
Friday 1:00 pm

                    Please be seated 15 minutes before the start of play

                    Visitors welcome.

                   >> click here to find a partner 

If you wish to contact someone about this website click here to email Karen

View Cart

Featured

On Sale

Best Sellers

New Items